Archiwum wrzesień 2013


wrz 20 2013 Testy wibracyjne
Komentarze: 0

Badania wibracyjne idealnie sprawdzają się w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym, elektronicznym oraz zbrojeniowym. Na podstawie testów wibracyjnych stwierdza się czy badany obiekt przeżyje „n” założonych godzin eksploatacji oraz czy będzie poprawnie funkcjonował w czasie testu (jeśli tak, to w rzeczywistych warunkach również).

Testy wibracyjne wykonuje się w celu:

- kwalifikacji wyrobu, sprawdzenia żywotności i niezawodności obiektu,
- poznania jego własności dynamicznych.
 
Specjalną grupą testów wibracyjnych są testy trwałościowe, polegające na wprowadzeniu obiektu w rezonans sygnałem sinusoidalnym oraz podtrzymaniu go w tym stanie przez n-cykli bądź przez określony czas. W wypadku stwierdzenia pęknięć lub innych uszkodzeń, należy rozważyć możliwość wprowadzenia zmian konstrukcyjnych albo zmianę parametrów eksploatacji.

Dodatkowo przy pomocy wzbudników można sprawdzić parametry dynamiczne obiektów, ich częstotliwości rezonansowe, tłumienia, a także poznać kształt postaci drgań. A wszystko to w kontrolowanych i odtwarzalnych warunkach.
wrz 20 2013 Badanie wibracji
Komentarze: 0

Badania wibracyjne

Wibracje odnoszą się do mechanicznych drgań wokół punktu równowagi. Oscylacje mogą być okresowe, takie jak ruch wahadła lub losowe, takie jak ruch opony na drodze.
Wibracje są czasami „pożądane”. Na przykład ruch z kamertonu, trzcina przekształcona w instrument dęty, harmonijka, lub stożek głośnika wprawiany w wibracje. Takie rodzaje wibracji są konieczne dla prawidłowego funkcjonowania różnych urządzeń.
Częściej jednak wibracje są niepożądane, marnują energię i tworzą niepożądane dźwięki – szum. Na przykład, ruchy wibracyjne silnika, silnika elektrycznego, lub jakiegokolwiek urządzenia mechanicznego w eksploatacji są zazwyczaj niepotrzebne. Takie wibracje mogą być spowodowane przez brak równowagi części wirujących, tarcie nierównej, zazębienia zębów przekładni, itp. Ostrozne projektowanie zazwyczaj służy zminimalizowaniu niepożądanych wibracji.
Badanie dźwięku i drgań są ze sobą ściśle powiązane. Dźwięk, lub „fale ciśnienia”, są generowane przez struktury wibracyjne (np. struny głosowe). Te fale ciśnienia mogą również wywoływać drgania konstrukcji (np. błony bębenkowej). Stąd, gdy próbujemy zmniejszyć hałas często problem polega na zredukowaniu wibracji.

wrz 20 2013 Badania wibracyjne ...
Komentarze: 0

Systemy do badań wibracyjnych charakteryzują się szerokim zakresem sił, co umożliwia ścisłe dopasowanie odpowiedniego modelu wzbudnika i wzmacniacza do potrzeb danej aplikacji. Oferta firm w zakresie systemów do testów drganiowych to m.in: elektrodynamiczne systemy wibracyjne w zakresie od 9N do 245 kN, serwohydrauliczne systemy wibracyjne do 1000 kN, wzbudniki modalne, systemy o dużym skoku do 600 mm, cyfrowe wzmacniacze, systemy kontroli drgań pracujące w trybie sinusa, losowego sygnału, udaru, mieszanego układu, stoły ślizgowe z liniową oraz hydrostatyczną prowadnicą, systemy klimatyczne i temperaturowe, rozwiązania dedykowane, systemy kalibracyjne.